Kurs fotografii dla teoretyków maj, 2020    Home

Jedno zdjęcie, poniżej w stanie surowym (co to znaczy?). Trochę ciemne, bo autor chciał mieć światła samochodów, sądził, że coś ciekawego z odbić od jezdni, czy szyn tramwajowych może wyniknąć.

Nie o to teraz chodzi, czy wyniknęło.

Niestety, jak to bywa, na początku konieczny jest pewien lemat, czyli preliminarium albo propedeutyka. Właśnie owej surowości dotyczący. Temat ma jednoznaczny, dobrze googlujący się identyfikator: RAW. To nie skrótowiec, lecz słowo. Raw data, można dodać. Surowe dane, ale nie o to chodzi, że nie przetworzone, nie poprawione, ale, że nic nie zgubione, że mamy wszystko, co aparat nam zarejestrował. Jeżeli włączyliśmy w nim RAWy, a nie JPGi, jeżeli aparat (telefon) miał taką możliwość, by je włączyć.

Wszystkie obrazki na ekranie (w ogóle wszystko, literki też) składają się z pixeli. Jesteśmy przy wstępie do wstępu. Poniżej fragment hełmu Ratusza. Drobna uwaga: w druku też są piksele, w ręcznym rysunki i malunku nie ma. Ale to nie oznacza, że te ostatnie są nieskończenie gładkie i dokładne, a nie o demokrytowych atomach tu mowa. Omawiane zdjęcie pikseli ma 30 milionów, to nie jest mało. Oczywiście powyżej zamieszczone zdjęcie nie ma już w ogóle 30 milionów punktów, a tylko 1200*800=prawie milion, czyli 1/30 oryginału. Samochód poniżej (tzn. powyżej) ma pełną, swoją liczbę pikseli. Jest 1:1.

Weźmy jeden piksel, kwadracik z powyższego zdjęcia, które jest 8 krotnym powiększeniem, żeby piksele zobaczyć. Zostawmy na razie pytanie, dlaczego niebo nie jest gładkie, czyli pytanie o szum. Otóż piksel ma dokładnie jeden kolor.

Ten piksel jest 100 razy powiększony, ma 100x100 pikseli ekranowych. Ładny to kolor, czy nie ładny?

Oko ma trzy receptory (na każdy swój "piksel"), czerwony, zielony i niebieski. Ma jeszcze receptory zmierzchowe, bez rozbicia na kolory, dlatego wszystkie koty są wtedy szare.

Dla oka jest zaprojektowany ekran i aparat fotograficzny, dla naszego. Oko jest cyfrowe w sensie pikseli (inaczej niż malowany obraz) ale analogowe w sensie koloru, natężenia sygnału z receptorów (tak jak przy mieszaniu kolorów na palecie, KAŻDY odcień możemy uzyskać).

Aparat fotograficzny i monitor, na który patrzymy są cyfrowe, z gruntu. Na przykład kolorów mają sciśle określoną liczbę. Monitor, konkretnie 256*256*256 (po 256 na kolor R, G i B) = niemal 17 milionów. Dlaczego akurat 256? Bo komputer jest binarny, wszystko cyfrowe, co mamy jest takie. Ma po dwa stany 0 lub 1, na komórkę pamięci. Komórki są grupowane po 8 (bo to 23), a 28=256. Zero to czerń, 255 maksymalna jasność jednego z trzech kolorów. Czy 256 odcieni to dużo? Czy wystarcza? Zobaczmy.

Cały obrazek ma R=200 (nie 255, jak wyżej, na tym potrójnym), G=B=0. Na tle 200 widoczne są dwa kwadraty, ciemniejszy 190 i jaśniejszy 210. Między tymi są jeszcze dwa, 199 i 201, których normalne oko nie widzi, co jest dowodem, że 256 odcieni wystarcza. Czy one tam na prawdę są? Dochodzimy do istoty zagadnienia RAW. Powyższy, czerwony pasek jest nieciekawy. Podobnie jak poniższy fragment zdjęcia:

Który tak powinien wyglądać:

Co mu zrobiono? Skontrastowano. To samo można zrobić czerwonym kwadratom (one tam są!):

Rzecz w tym, że z kwadratami dalej się nie posuniemy. Między tymi środkowymi a tłem NIC już nie ma, tak jak nie ma nic między 199 i 200, oraz między 200 i 201. Nie, nie, żadnych ułamków, jest 8 bitów i koniec. Jak byśmy nie kontrasowali.

A w RAWie zamiast 8 bitów "głębi koloru", bitów jest 14! To oznacza, że między środkowymi kwadratami, a tłem mielibyśmy jeszcze 14-8=6 bitów, czyli 26=64 odcienie. Po co nam one?

Żeby odróżnić dalszą górę od bliższych.

Żeby wydobyć kasztanowiec. Albo Kościół.

I poprawić mu kolor.

Cudów nie ma. To tylko Dane. Tu czas na uwagę o HDR (googluje się). Dla tych, których aparat fotograficzne RAWów nie "obsługuje". Ale, którzy mają czas i ochotę, i statyw. Aktualne, przykładowe zdjęcie cechuje się dużymi kontrastami. Nie ma już, co prawda obiektu najjaśniejszego (Najjaśniejszego), bo był zaszedł (zeszedł?), ale są reflektory mercedesa.

Taaak, im nawet 14-bitowy RAW nie dał rady. Ich jasność jest maksymalna, żadnej struktury się już nie wydobędzie.

Samochód nie jest najlepszym przykładem do tematu HDR - Dużej Dynamiki, wbrew pozorom, bo się porusza. A my musimy zrobić dwa albo i kilka zdjęć tego samego obiektu. Żeby mieć szczegóły w najjaśniejszych i najciemniejszych partiach. Osobno, by potem osobne złączyć. Ponieważ to jest kurs dla teoretyków, a nie praktyków. Mający za cel wskazanie w codziennym życiu ogólniejszych zasad, a nie fotografowanie, zauważmy tylko, że i w telefonie (pod Pro (-ffesional)) mamy korektę ekspozycji.

Przykładem ogólnej zasady, którą warto dostrzec, jest, że kolor obiektu zależy od koloru światła. Dawniej, światło żarówek było żółte, bo ich spiralki żarzące się miały temperaturę tylko niecałe 3000K, a nie 6000K, jak powierzchnia Naszej Gwiazdy. Nie widzieliśmy tego, bo mózg dokonuje korekt poza naszą świadomością (nie to jedno robi poza...). Jednak dotąd mamy pełno żółtych zdjęć z wnętrz. To i Kościół Piotra i Pawła przed korektą jest niebieski, bo z tej strony oświetlony jest niebieskim niebem. W programie do zdjęć, jednym z najważniejszych narzędzi jest kroplomierz. Nikt nie podejmie odpowiedzialności zmiany starych, bezsensownych, mylących nazw. Drobne kłopoty przejściowe nie pozwalają przejść amerykanom z mil na kilometry, choć długofalowe korzyści zbilansowały by je z nawiązką (co to ta nawiązka?). Kroplomierz, niejako służy tu, nie do odmierzenia paru kropel, ale do pobrania kropli, próbki koloru. Dlaczego nie jest to najzwyklejszy kursor do wskazania miejsca, które uznajemy za białe (szare)? Balans bieli trzeba zachować, jak każdy balans.

Jeżeli na wskazanym przez nas polu, o którym wiemy, że ten obiekt na prawdę jest szary (biały, czarny, bezbarwny) mamy, na przykład R=237, G=229, B=218, (papier wyżej) to znaczy, że mamy za dużo czerwonego, a za mało niebieskiego. Czyli, we wszystkich pikselach zdjęcia musimy aktualne R proporcjonalnie obniżyć, a B podwyższyć. Jeżeli mamy pokój oświetlony żarówkami i niczym innym (żadnego okna), to szukamy szarego sweterka i robimy balans bieli. Natomiast na obrazie Wyczółkowskiego śnieg może i jest biały, ale śnieg w cieniu jest niebieski, bo "widzi" błękitne niebo, a nie białe (z definicji) słońce.

Od Sztuki do Techniki. Od Wyczółkowskiego, do krzywej tonalnej. Po prawej, niżej, właśnie krzywa, aktualnie prosta, tonalna. Na tle histogramu. Spodni bok kwadratu to oś liczbowa jasności pikseli zdjęcia. Od czerni do bieli. To zdjęcie, jak widać z obiektywnego histogramu, a nie z subiektywnej oceny, jest ciemne. Cała czwarta część osi jasności jest pusta. Gdzieś tam jest tych paręset białych pixeli reflektorów mercedesa, ale to nic przy masie ciemności i masie jako takiej jasności nieba po zachodzie słońca. To histogram. Po co przekątna? Krzywa tonalna. Żeby ją wykrzywiać.

Krzywa tonalna to wykres funkcji. Funkcja przekształca pixele o pewnej jasności na inną jasność. Poniżej, na większą, co przecież widać na zdjęciu. Po prostu, lewy bok kwadratu, to też oś liczbowa. Oś nowych wartości, przeliczonych ze starych wartości jasności pikseli.

Przyciemnianie zdjęcia działa podobnie. Zwiększmy kontrast, czyli przyciemnijmy ciemne, a rozjaśnijmy jasne. Kolory ożywiły się, niejako automatycznie.

Zajrzyjmy do miasta, stanowczo ciemniejszego od nieba, starając się, żeby z tego ostatniego coś zostało. Niestety, tu konieczna jest interwencja lokalna, osobno góra, ale nie teraz.

Krzywe tonalne mamy 4: jasność i RGB. Czas użyć B. (R też użyto, trochę dodano.)

Tak robi się tzw. negatyw. Z lekką korekta przyciemniającą (przyciemniającą negatyw, czyli rozjaśniającą pozytyw).

Tu wszystko można. Co nie znaczy, że wszystko trzeba. Chyba, że nie ma się lepszych pomysłów.

Jeszcze krzywe RGB. R na max.

Rzeczywistość poważnie zafałszowana. Czy RAW dane są prawdziwe? Nie ma danych oddających rzeczywistość ze 100% wiernością. Czy wystarczy nie ruszać krzywej tonalnej, by widzieć obraz pradziwy? Mówi się, że najbliższa percepcji oka jest ogniskowa ok. 40mm (przy matrycy 24x36mm). Mówi się. To zdjęcie zrobione zostało ogniskową 116mm, jako trochę za ciemne. Gdzie jest prawda? Łatwiej wskazać żywe kłamstwo. Oto ono (rzecz była już wspomniana):

Szum. Losowy, niekontrolowany, nie do usunięcia (ile byśmy dali...) SZUM. Po lewej zdjęcie w skali 1:1, po prawej piksele po 8x powiększeniu. Zdjęcie jest silnie skontrastowane, dla pokazania szumu. To jest fragment innego zdjęcia, zrobionego przy ISO 6400, główne, tutejsze zdjęcie ma ISO 100. Szum jest zawsze. Może być tylko słabszy lub silniejszy. Słabszy, niezauważalny będzie jak na piksel matrycy światłoczułej aparatu fotograficznego wpadnie dużo światła. Jak światła będzie mało, to sygnał trzeba będzie wzmocnić (ISO), wzmacniając również szum. Kiedy światła na pixel wpadnie dużo?
1. Kiedy piksel jest duży (czyli matryca jest duża, w sensie wielkości, np. 24x36mm, albo jeszcze większa, telefony maja najmniejsze).
2. Kiedy światła jest dużo (w południe na śniegu).
3. Kiedy długo będziemy wpuszczali światło na matrycę (migawka 1/10s, 1s, 1 minuta, stabilizator obrazu, statyw - nie dotyczy sportu).
4. Kiedy mamy jasny obiektyw, który przepuszcza dużo światła.
W sumie chodzi o ilość światła w pikselu. Czyli o złapaną energię, albo liczbę fotonów.

Tu sterujemy wielkością szumu. Tu są różne losowości. Tu jest szum dwóch aparatów wg ISO. A tu trochę o fotografii ogólnie.

Szum to nie jest kłamstwo. Szum to tylko nie-prawda. Nie jest to prawda o świecie. Właściwie jakaś jest, ale nieużyteczna. To, że ten akurat pixel jest jaśniejszy niż powinien być, a ten ciemniejszy, nic nie mówi o niczym. To jest czysta losowość. Jesteśmy tu nawet blisko mechaniki kwantowej, ostatecznego źródła losowości absolutnej (choć chaosowi deterministycznemu niczego nie brakuje). Z powodu tych fotonów. Ale też w matrycy, która powinna być chłodzona, do efektów kwantowych aż tak bardzo daleko nie jest.

Ci ludzie produkują dla nas liczby losowe, prawdziwie losowe, kwantowomechanicznie.

Ze starej maszyny do szycia, ale i z dwóch patyków dobrze połączonych zrobimy wahadło nieliniowe, którego ruchu NIKT nie przewidzi.

Tyle powiedziano, że marnotrawstwem byłoby nie wykorzystać tego do praktyki. Mamy trzy, sprzeczne ze sobą parametry, które balansujemy dla najlepszego efektu.
1. ISO - wzmocnienie słabego sygnału, razem z szumem. Łatwo przekręcić ISO na 100000, bardzo słabo oświetlony obiekt zapisze się w pamięci ale stosunek sygnału do szumu się nie zmieni i szumu będzie...
2. Av - apertura czyli przysłona. Jasny obiektyw jest drogi albo nieostry (jasny i ostry jest bardzo drogi). Duży otwór przysłony to mała głębia ostrości, a może chcemy wszystko mieć ostre. Słabszy obiektyw przysłonięty robi się ostrzejszy.
3. Tv - czas migawki. Piłka nożna t=1/500s. Statyw t=10s. O czym tu mówić.

Jest jeszcze jeden parametr. Wielkość zdjęcia. Jeżeli zmniejszymy zdjęcie dwukrotnie (bok dwa razy krótszy), to nowy pixel obliczamy jako średnią z czterech starych pikseli. Czyli szum będzie dwa razy mniejszy. Tu, żeby nie odwoływać się do obszernego linku (kursu rachunku prawdopodobieństwa - drugiej (pierwszej?) specjalności tej strony www) można zalecić porzucanie (podrzucanie) monetami. Rzut monetami w liczbie 10, z prawdopodobieństwem 0.9 da orłów między 2 a 8, a przy 100 monetach ten zakres będzie 40-60. Niby szerszy, ale względnie, a to się liczy, węższy (0.2-0.8 a 0.4-0.6).

To jeszcze raz temat słów i ich znaczenia. Na przykład ISO. To skrót nazwy Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (Standardów). To co to znaczy? Nic nie znaczy. To jest unik. Zawsze tak to się nazywało, w analogowych czasach błon też. A co oznacza ISO? Błony czułość, a matrycy wzmocnienie. Każdy piksel ma swój wzmacniacz sygnału. Radio i inne głośniki w telefonie mają wzmacniacze, którymi regulujemy głośność. Niska szkodliwość, że ISO, a nie Gain. Słowa, słowa. Przejdźmy jednak do liczb. ISO mamy takie: 50, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800, 25600, 51200, 102400... Oczywiście możemy ustawić coś pośredniego, jak się uprzemy. Co znaczą te liczby? Oznaczają wzmocnienie. Czy ono na prawdę jest dokładnie 12800, a nie 13000? Oczywiście, że nie jest. Producent aparatu chętnie zawyża ISO, choć to wielkiego znaczenia nie ma. Ważne jest jakie będą szumy. Bardzo rzadko używa się najwyższych wartości. Te najwyższe w aparacie zwykle się mądrze nazywają H1 i H2, od "wysokie" i są dostępne tylko na życzenie, nie automatycznie (dobrze, że nie trzeba podpisywać oświadczenia o świadomości co do nędznej jakości wyniku fotografowania w ciemności). Te liczby idą tak, że rosną dwukrotnie, i to ma głęboki sens, ale życia nie ułatwia. Niemcy kiedyś używali skali logarytmicznej, nazywała się "tak samo" DIN (Industie-Norm). Były filmy 15, 18, 21, 24, 27 DIN. Szło co 3 (3 DIN więcej - dwa razy większa czułość filmu). Chyba 27 DIN to ISO 400 - niewiarygodne. Dziś 400 to niska czułość, wtedy niemal maksymalna. A ludzie tego ciągle używają. Siła nostalgii. Autor poniższego tekstu wie co mówi, nie jeden film naświetlił. Patrz np. tu. Sprzedaż tych plastikowych filmów jednak spada, gorzej jest z winylami. (Ciekawe, że nie ma fanów kineskopowych monitorów/telewizorów.)

Stary, wilgotny pień. W cieniu bardzo ciemny, czarny. W słońcu jasne drewno. Taki jest świat. Mały krążek na niebie, który obejrzeć można sobie tylko gdy dotyka horyzontu, bo w południe jest niewyrażalnie jasny. Z drugiej strony, od północy dziupla, do której światło dociera po kilku odbiciach od ciemnych powierzchni. Ogromne kontrasty. Słońce jest na prawdę niewyobrażalnie jasne, żeby je sfotografować trzeba obiektyw przykryć folią aluminiową (odpowiednią, ze sklepu z teleskopami). Darwinowska ewolucja nic nie miała innego jak oczy dostosować. Producenci (inteligentni) aparatów foto nic nie mają innego... Dlatego ISO idzie co 2 razy. Wszystko, czyli czas migawki i przysłona idą co dwa razy. Z natężeniem dźwięku, jaki nasze biedne uszy musza znieść jest podobnie, tyle, że tam przyjęła się skala logarytmiczna. Ale może i dobrze, że w fotografii nie, bo jednak czas migawki 1/100s, a tym bardziej 1s coś znaczy. Logarytm z 1s (właściwie z 1, bez sekundy) byłby 0, z 10 byłby 1, a z 1/100 jest -2 i prawie zawsze bylibyśmy na minusie, też niewygodne. OK, jest jak jest. Ale dlaczego 1/100s wyświetla nam się jako 100? Oczywiście dla uproszczenia. Nie ma obawy o pomylenie czasu 100 sekund z mignięciem 1/100 sekundy. Albo 1/20s:

Gorzej jest z przysłoną (Av - aperture value). Mamy takie liczby 1.4, 2, 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22. Zatrzymajmy się chwilę nad skrajnymi wartościami. Można (za pieniądze o logarytmie10=4) mieć ostry obiektyw 1.2, albo względnie tanio lecz miernej ostrości, ale nawet 0.95. Jeszcze nie wiemy co te liczby znaczą, ale 1 nie jest tu żadną absolutną granicą. Natomiast w górę (22, 32..., na pewno to jest w górę?) możemy iść dowolnie daleko, ale nie ma po co.

Jeżeli mamy aparat fotograficzny, w którym można wymieniać obiektywy, to możemy zrobić zdjęcie bez obiektywu w ogóle. Światło wpadnie na matrycę w dużej ilości, bo nic mu nie przeszkadza, ale obrazu (niemal) nie będzie. Zróbmy więc tak. Weźmy jakis kartonik, albo folię aluminiową, zróbmy w nim małą dziurkę i przyłóżmy do dziury po obiektywie. Czas naświetlania wyjdzie długi, bo mamy małą przysłonę (przysłonę dużą), otworek jest malutki. Jeżeli ma średnicę trochę mniejszą niż 1mm, to otrzymamy obrazek jak ten wyżej po lewej. I teraz ciekawostka. Mniej ostry obraz po prawej nie pochodzi z większego otworka, co oczywiście też psuje ostrość, ale z za małego. Możemy, jak potrafimy, zrobić i otworek 0.1mm, ale obraz będzie beznadziejny, bo fale świetlne zaczęły się uginać. Ich długość jest już tylko 200 razy mniejsza od średnicy otworka. Hasła do googlowania: dyfrakcja, pinhole camera.

Wróćmy do liczb: 2, 2.8, 4. One nie idą co 2 razy. Idą co √2 razy. Ale jednak się mnożą, nie dodają, to nie jest skala logarytmiczna. Weźmy 2.8, najpoważniejsze obiektywy mają jasność 2.8. Od czego zależy, ile światła mamy na matrycy? Od średnicy otworka, czy obiektywu i od odległości tego otworka czy obiektywu od matrycy, czyli od ogniskowej. Konkretnie, ilość światła zależy od stosunku średnicy do odległości; Φ / f. Jak ustawiamy w aparacie Av=2.8, to mamy Φ / f = 1/2.8 albo 1:2.8. ODWROTNIE. Taka definicja, taka praktyka. Dlatego 4 jest ciemniejsze niż 2. Dlaczego 4 jest cztery razy ciemniejsze od 2? Bo nie liczy się średnica otworka, tylko jego powierzchnia. Kropka. πΦ2/4. Dowolnego kształtu dziura w zasłonie wpuszcza tyle światła, jaka jest jej powierzchnia. Malutki obiektywik telefonu może mieć jasność 2.8 i ogromny obiektyw o ogniskowej 40cm może mieć 2.8. One tak samo jasno oświetlają swoje matryce. Jeden małą, drugi dużą.

W Pinterest jest doskonałe podsumowanie.

Jakość obrazu, to wielkość matrycy. Nostalgia; kiedyś... Kiedyś to się nazywało aparat małoobrazkowy. Dziś to samo nazywa się full frame, pełnoklatkowiec. Ta klatka, wtedy i dziś jest 24x36mm. Dziś nie da się mówić małoobrazkowy, ugięła się bezwładność myślenia. Bo w powszechnym użyciu są matryce znacznie mniejsze. Śmieszne, że średnioformatowe aparaty nie zmieniły nazwy. Nawet proporcja cen jest podobna, jak kiedyś. Tu, logarytm z ceny łatwo osiąga 5. A co to wielkoformatowy aparat? To było. Matryc takich nie ma. Było i 18x24cm. Taki z kolei, robi się dziś z pudełka po butach. Otworkowy (patrz wyżej). Analogowy. Potrzebujemy papier fotograficzny, wywoływacz, utrwalacz i ciemnię.

Temat wielkości matrycy wiąże się ze skrajnie często nierozumianym tematem ekwiwalentnej ogniskowej. Obiektyw ogniskową ma, jaką ma, np. 50mm. Oczywiście może być zoomem i mieć zakres 24mm-70mm. Natomiast owa pięćdziesiątka, o ile na pełnoklatkowcu jest tzw. obiektywem standardowym, to na jakiejś małej matrycy będzie długoogniskowym (tele). Bo ważny jest kąt, proporcja długości ogniskowej i boku matrycy. Obiektywy, w zasadzie przeznaczone są do matryc konkretnego rozmiaru. Oczywiście obiektywu z dużej matrycy można używać na małej, odwrotnie nie. Ze względu na rozmaitość wielkości matryc podaje się dla obiektywów tzw. ekwiwalentną ogniskową, czyli odniesioną do pewnego standardu. Tym standardem jest stara, dobra klatka 24x36mm. Autor tego tekstu dobrze pamięta 35mm filmy perforowane, które 100 lat temu przyszły z kina do fotografii (przy okazji jednak powiększono klatkę z 18x24 do 24x36, inaczej ją na filmie ustawiając. Dziś 90% fotografujących, którzy w ogóle mówią o ogniskowej, ma matryce mniejsze. Ale innej propozycji standardu nie ma. A matryca 24x36, pierwotnie dla zawodowców, dawno trafiła pod strzechy. I trzyma się mocno. W tym sensie, że się nie "rozmywa", w dół tak (15x22mm itd.), ale nie w górę. Dlaczego nie ma aparatu o matrycy 30x30mm? Kwadratowej. O przekątnej takiej samej jak 24x36, czyli obsługiwanej (pokrywanej) przez te same obiektywy. Wszyscy (haha, ale googlujmy aparat Druh) pamiętamy format 6x6. Ok, formaty 4cm też szukają drogi pod strzechy. Idzie to słabo, bo tam jest niska sprzedaż, a i po co komu taka jakość? Ilu ludzi fotografuje na billboardy? To zdjęcie, na przykład, ta panorama, złożone jest z kilku klatek, i już mamy matrycę 36x240mm (nie aż 10 klatek, ale można dowolnie, choć składanie w obu kierunkach proste nie jest). Nie ważna ostrość, megapiksele, to zdjęcie na okładce książki i na plakacie jest, po prostu poruszone, ale taki uśmiech, tego człowieka się przebije. Aktualny stan techniki jest taki, że aparat nadąża z ostrością (fokusem) za oczami obiektu. Wykrywa oczywiście uśmiech. Ale czy to już jest TEN uśmiech, jeszcze nie. Jutro tak, ale nie dziś. W postprocessingu sztuczna inteligencja wchodzi szybciej. Oczywiście wspomagając standardową robotę. Niżej (wyżej, gdzieś tam) podpisany jest optymistą - przejmie i sztukę (i jej konsumpcję?).


Kąt widzenia

Matryca oka (retina) różni się tym głównie od fotograficznej, nie tym, że jest kulista, to techniczny drobiazg, ale tym, że ma nierównomiernie rozłożone pixele, w środku najgęściej. Prawdziwa jednak różnica jest w ścisłym połączeniu z mózgiem. Nie mamy szans obejrzeć spokojnie, miejsce, po miejscu tego, co akurat jest na siatkówce. To w ogóle oksymoron, obejrzeć widziane (oksymoron, nie oksymoron, jakaś sprzeczność). Tak więc nie ma się co upierać, że oko ma jakiś swój, naturalny kąt widzenia. Drobne ruchy czającego się gdzieś z boku tygrysa, oko, jeszcze zwierzęcego pra-praprzodka musiało zarejestrować natychmiast. Takie oko, taka jego funkcjonalność ma kąt widzenia niemal 180°. Drobna uwaga matematyczna, 2π raczej, steradianów, bo chodzi o kąt tzw. bryłowy. Ale oczywiście wiemy, o co chodzi. Dziś, w fotografii takie jest "rybie oko". Potem, oko momentalnie kieruje na tygrysa swą plamkę żółtą, udając, że ma teleobiektyw. Teraz kąt widzenia jest 5°. Czyli ekwiwalentna ogniskowa 400mm. Zaskakujące. Taka była potrzeba. Dziś, z tego powodu oko się namacha w lewo i prawo czytając linie tekstu. Spróbujmy, patrząc dokładnie w koniec wiersza, odczytać słowo z jego początku, albo środka. Trzeba się do tego skupić, ale żadne skupianie się nie pomoże.

Ale jednak ma pewien sens, że jest jakiś, naturalny kąt widzenia oka. I że równoważny on jest ogniskowej 50mm, jak dawniej uważano (Cartier-Bresson), albo może i 35 mm dziś. Dziś więcej się dzieje obok nas, nie mamy czasu przyglądać się, skupiać się na mniejszym polu widzenia. Co z tego wynika dla fotografii? To, że jeżeli decydujemy się (z bardzo różnych powodów, snobizmu nie wykluczając) na aparat z jednym, niezmiennym obiektywem o stałej (to dopiero jest dziwne) ogniskowej. To będzie to 35mm. Chyba, że byłaby to Leica Q z obiektywem 28mm (1.8e4zł, w Krakowie był, przez rok chyba sklep Leiki, na Sławkowskiej). Na poważnie, kupując prawdziwy aparat mamy w nim zoom 24-70mm eqv. Albo trochę dłuższy, do 105mm. Jeżeli mamy ten jeden obiektyw (albo jest on na stałe przyklejony do "body" aparatu), to robimy nim zdjęcia. Następujący teraz pogląd będzie subiektywny. Standardową ogniskową robimy standardowe zdjęcia. Czyli, jeżeli mają one być ciekawe (czytaj: inne), muszą mieć ciekawy obiekt, ciekawe światło, itp. Natomiast, jeżeli mamy obiektywy szeroko i wąsko (nose?) kątne, to standardowy rzadko będzie wyjmowany z torby.

10mm
1200mm

Drugie zdjęcie nie jest bardzo typowe, choć widać charakterystczną perspektywę. Tor kolejowy niemal się nie zwęża idąc w dal. Zupełnie przeciwnie niż Kładka. Zdjęcie to jest czarno-białe. Takie zdjęcia są zawsze ciekawsze, albo za takie uważane, są mniej dosłowne, a to, nie wiedzieć dlaczego, zaleta. Ponadto, wspomniana wyżej była Leica, a to chyba jedyna firma, która zrobiła aparat z monochromatyczną matrycą. Nie jest tańszy, z powodu braku filtrów RGB na pikselach. Tekst prywatny. Jak to jest z tą Leiką? Dzieckiem będąc (młodzieżą) autorowi pożyczony został przez zamożnego sąsiada Pentacon Six - marzenie. Na jeden dzień. (Sąsiad miał go jako lokatę kapitału, nie używał - miało to sens? Wtedy może.) Było przeżycie, i szmer w Mieście. A ten DDRowski Pentacon Six, co to było przy Rolleiflexie czy księżycowym Hasselbacie? Dziś, w tydzień po amerykańskiej premierze jest Canon R. No, jednak bez przesady, dziś też istnieje Hasselblad, jest 3x droższy, tyle, że nie ma do niego naprawdę szerokokątnych i na prawdę długich obiektywów, ani jasnych. I zostaje Leica, najlepiej ta b&w. Niemal kompletnie bezużyteczna. Więc z rozsądku niemożliwa do nabycia. Czyste marzenie. Czysta dążność, kierunek, bez celu. Gonić króliczka. Mieć króliczka, którego nie warto gonić. O to chodzi? W tym sklepie efemerydzie na Sławkowskiej, kupiłem książkę Ansel Adams - o ironio - In Color. Ten amerykański pejzażysta, to czasy ogromnych błon i początków koloru.

Z długą ogniskową jeszcze jest tak, że w zasadzie służy do przybliżania odległych obiektów, jak lornetka. Dla szerokiego kąta, podobną rolę spełniają te okrągłe lustra na ciasnych skrzyżowaniach.

To jest zdjęcie z 7 kwietnia 2020. Powinno było być zrobione o 4 rano nazajutrz, nie o 21. Chyba dlatego na dole widać jeszcze cienie gór. Miał być różowy. W czasie zaćmienia, owszem, jest czerwony i wiadomo dlaczego (z podobnego powodu jak słońce zachodzące, albo wschodzące). Dydaktyk i naukowiec zżyma się na takie różowe księżyce. Podobno chodzi o fuksje, które kwitną w pełnię przed Wielkanocą.

Teraz ważna uwaga! Do powyższego zdjęcia. Chodzi o Hasselblata. Czyli o jakość zdjęcia. Przy takim formacie jak wyżej (1000 pikseli) nie widać wszystkiego, co jest na zdjęciu - marnotrawstwo. Dlatego UPRASZA SIĘ czytelnika, żeby kliknął na zdjęciu prawym klawiszem i wybrał "pokaż w osobnym oknie". Tam powiększył sobie (lupka +) i pooglądał. Żeby się zdjęcie nie zmarnowało. Albo mozna to kliknąć i wędrować kursorem. Ten obiekt ma 0.5°, tyle co Słońce, które jest dużo większe, ale i dużo dalej. Dlatego tak efektownie (podobno) je zasłania. Natomiast obiektyw 300mm, nawet z dwoma extenderami, dwukrotnie wydłużającymi ogniskową, ma w sumie 1200mm, co, przeliczone na krótszy bok 24mm daje kąt: φ=24/1200*180/π=1.15°. Wykorzystane jest więc niecałe pół klatki, a licząc powierzchnię, czyli pixele, tylko 1/8. Ostrość bardzo ostrego obiektywu, po założeniu dwóch extenderów, też już nie ta.


Koniec lustra

Były telewizory kineskopowe, ciężkie ogromne i psuły się, nie ma ich. Były płyty gramofonowe, wielkie i czarne, zdzierały się, trzeszczały. Nie ma ich (ok, jest nostalgia). Były aparaty fotograficzne na filmy, dziś zwane analogowymi, nie ma ich. Nie o tym. Bo to już się stało. Natomiast teraz (ostatnie 2, 3 lata) dzieje się w fotografii inna rewolucja. Gwałtowniej niż się spodziewano kończy się rola lustra. Lustrzanka, jednoobiektywowa, SLR, jedyny wybór. Śmieszna nazwa. Jednoobiektywowym nazywać aparat, do którego można założyć sto różnych obiektywów. Była ona opozycją, do wcześniejszych lustrzanek dwuobiektywowych, które miały dokładnie jeden obiektyw (plus jeden do wizjera). Nazwy, nazwy. Teraz i długo jeszcze, prawdziwy aparat fotograficzny, najwyższej klasy, nazywał się będzie bezlusterkowcem. Lustro było konieczne, gdy z tyłu aparatu był zasłonięty migawką film. Cyfrowy aparat ma matrycę, na którą, cały czas może padać światło. To po co było lustro? Dwa techniczne, mało zasadnicze ale bardzo ważne warunki. Dopiero dziś (od paru lat) matryce są na tyle szybkie (elektronika jest bardzo szybka, ale obsłużyć trzeba dziesiątki milionów pikseli), że obraz z nich mamy na ekranie bez opóźnień, krytycznych w sporcie. Druga sprawa to autofokus (AF), dopracowany w czasach analogowych, bazujący na lustrze. Szybkość AF jest kompletnie zasadniczą sprawą. Dopiero dziś matryca jest szybsza i w tej dziedzinie. Mechanizm lustra, które podnosi się i opada nawet 10 razy na sekundę był bardzo skomplikowany. Podobnie jak kineskop, istniał w ogóle tylko dzięki ogromnej potrzebie i masowej produkcji. Wypadnięcie lustra z aparatu, czyni go płaskim. Pojawia się dużo miejsca na dodatkowe soczewki dla obiektywów. Dzięki czemu o klasę wzrosła ich ostrość. I inne parametry. Poniżej jest przykład zdjęcia (Canon R + RF 70-200, A=2.8, ISO 400 z braku statywu, t=1/30s (IS), f=200mm).

Klikamy prawym i +, albo to. Dlaczego Tatry są rozmyte, podczas gdy Beskid ostry nie wiadomo. Jakieś falowanie powietrza, ale tak daleko?


Paradoks

Pewien paradoks, czyli o tym jak szum pomógł digitalizacji obraz mniej popsuć. Pomógł, nie pomógł, to nie jest praktyczny temat. Mieści się dobrze w tytułowym haśle: dla teoretyków.

Digitalizacja. Muzea digitalizują zbiory, całego Glenna Goulda mamy już dawno zdigitalizowanego, w kolekcji Original Jacket (krążki CD w kartonikach z obrazkami z kopert z płyt winylowych). Komputery są cyfrowe z definicji. Telefony od dawna. Radio DAB tylko wolno wchodzi. Literatura (i zapis nutowy, wyłączając Pendereckiego i paru innych) od zawsze była cyfrowa. Tłumaczenie na języki, cyfrowe nie jest, ale nie rozjeżdżajmy tematu ponad miarę. Chyba, żeby trochę. Otóż z tym tłumaczeniem jest tak, że maszynowe jest coraz lepsze, a maszynowe, to cyfrowe. Cyfrowe dane i cyfrowy algorytm. One korzystają z niemal całej literatury zapisanej już w obu językach. Ta masa trochę robi się analogowa. O tym teraz, już oficjalnie. Co to jest digitalizacja, czyli ucyfrowienie?

Mamy 26 liter, powiedzmy. Czy to mało? Brakuje nam? Chińczycy mają więcej, ale czy z tego wynika ich rosnąca dziś przewaga? Na powyższym pasku, jak i na całym tym ekranie odcieni czerwonego mamy 256. Czy to mało? Tych środkowych kwadratów, które różnią się od tła o 1, o minimum, bo mają czerwonego 199 i 201 (tło 200, skrajne kwadraty: 190 i 210) nie widzimy. 256 Kolorów, bo jest 8 bitów. Płyta CD ma 16 bitów, podobnie jak matryca Hasselblata (mój Canon ma tylko 14). To mało? Ktoś te schody, stopnie słyszy? Widzi? Co innego, że mówi, że słyszy, co innego gdyby słyszał. Zwiększanie liczby bitów przy digitalizacji analogowego sygnału nie ma sensu ze względu na szum właśnie. Gdyby szum (na wejściu, czy na wyjściu) był mniejszy, to się bitów doda. Żyjemy w epoce cyfrowej. DNA jest zapisem cyfrowym, na szczęście błądzącym, ale bardzo rzadko. Komputer się nigdy nie myli. Na poważnie (to zdanie było poważne), fakt, że w urządzeniach cyfrowych nie można sobie pozwolić na losową zamianę 0 na 1, jest fundamentalny. Bez tego nie było by tego wszystkiego. Tyle, że tę technikę mamy opanowaną. Jak widać, to działa.

Szum. Czego nie wyczyniało się z antenami, a nie tak daleko Chorągwicy mieszkało się, żeby radio (Program 2) nie szumiało. Osoba z pewną nadsłysznością wysokiej części widma, a tam właśnie szumy się lokują, słyszała i słyszała. Potwierdzały to ślepe testy (pojedynczo ślepe). Aż, parę lat temu przyszła i do Małopolski (najpierw była w Katowicach) transmisja DAB. D-digital. I KONIEC z szumem. Tak jak to było wspomniane pod koniec poprzedniego akapitu, szum się zapisu cyfrowego nie ima. Stąd:

Paradoks.

To jest fasada w ośmiu bitach szarości i w wersji brutalnie zdigitalizowanej do jednego bitu. Niżej, z prostszym obrazkiem zrobiono to samo. Prawda w 85%, bo na dolnym podzielono na pół, a na górnym dobierano próg, żeby najwięcej było widać, żeby było ładnie.

Tu, poniżej dodany został szum, dużo szumu. Oryginał popsuty, poważnie. Natomiast po redukcji obrazka do jednego bitu... Niemal bez zmian.

Rozwiązanie paradoksu? Ilość informacji. Zaszumiony obrazek wymaga znacznie więcej informacji, czyli bitów. Zdjęcie czystego nieba, albo makro, mały kwiatuszek ostry, a całe tło rozmyte - takie zdjęcia nie niosą wiele informacji. Pliki są małe (nie dotykamy na razie kwestii kompresji). Natomiast te same zdjęcia zrobione przy ISO 6400, więc zapełnione szumem, dadzą duże pliki, megabajtowe. Po co zapisujemy szum? Istota szumu: nie odróżnialny od treści. Redukcja szumu jest w zasadzie niemożliwa. Filtracja kaszlu z koncertowej muzyki zawsze pociąga jakąś stratę wierności zapisu.

Zbliżamy się to do sprawy kompresji. Jak to w kursie dla teoretyków, zacznijmy od końca. Dwa górne obrazki sa proste. Zapisać je można tak (tak zostały wygenerowane):

1. z=255-x gdzie z oznacza jasność, a x współrzędną poziomą (obrazek ma chytrze dobraną długość 256).

2. if (x>127) {z=255} else {z=0}

Ciekawe, ale druga formuła jest dłuższa. Pierwsza ma 7 znaków (mogłaby tylko 3), czyli 7 bajtów, a druga, po usunięciu spacyj, aż 24. Inna, bardziej praktyczna metoda kompresji zadziałała by inaczej. Standardowe metody kompresji nie działają tak, że szukają matematycznej (algorytmicznej) formuły. W przypadku powyższej fasady, czyli realnego zdjęcia, to by nic nie dało. Chyba, że tak:

Wróćmy do szumu. Zaszumiony obrazek został wygenerowany tak:

z=128-x+Math.round(Math.random()*255)

Nie najgorzej. Krótka formuła. ALE. Ta formuła nie zapisuje raz wygenerowanego obrazu, lecz za każdym razem generuje nowy szum. Wynik będzie "taki sam", niedostrzegalnie inny. ALE! Prawdziwe zapisanie tego obrazu wymaga zapisania każdego piksela. Pikseli jest 256*100=25600, na każdy trzeba jednego bajtu.

Tu jest 100 losowych bajtów (jedna kolumna pikseli ze środka obrazka):
238 172 120 194 171 52 37 133 1 238 81 234 253 11 112 163 69 25 117 207 54 239 186 100 55 232 39 173 198 15 183 233 139 183 239 55 129 234 199 244 117 12 161 4 112 43 106 83 90 108 148 121 35 13 180 26 242 176 193 106 113 164 124 3 12 33 117 225 28 133 21 136 105 13 165 184 220 123 210 129 124 178 56 254 189 109 180 88 228 161 193 88 218 151 234 44 2 243 127 192

W przypadku jednobitowego obrazka (po prawej) wyglądałoby to tak:
1 1 0 1 1 0 0 1 0 1 0 1 1 0 0 1 0 0 0 1 0 1 1 0 0 1 0 1 1 0 1 1 1 1 1 0 1 1 1 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0 1 1 1 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 1 0 1 0 0 1 1 1 0 1 1 0 1 0 1 1 0 1 0 1 1 1 0 1 1 1 0 0 1 0 1

Sygnał i szum. Głuchy telefon. Ktoś do nas szepcze, my przeszeptujemy informację dalej... Kserujemy zdjęcie. Zgubiliśmy oryginał, kserujemy ksero... Wynik wiadomy. Szum się obroni, treść nie. Obroni się szum jako szum, nie konkretny szum. Na tym właśnie polega rewolucja cyfrowa, że plik możemy przesyłać setki razy, kopiować itp. Nie zmieni się. Wynikają z tego pewne kłopoty dla Autorów. Matryca cytowanego wyżej Dürera psuła się trochę przy każdym odbiciu.

Czy szum to kłamstwo? Raczej nie tak prosto. Najprostsze kłamstwo zamienia TAK na NIE. Na poniższym zdjęciu ta zmiana jest widoczna, ale nie od razu jest jasne, gdzie jasne jest jasne, czyli, gdzie jest PRAWDA, po prawej czy po lewej stronie?

Szum udaje informację. Nie czyni tego świadomie, złośliwie, żeby nas oszukać. Po prostu, jest wszędzie i się wciska. Kaszel na sali koncertowej. Ale fałszywa nuta zagrana z estrady? Ogólnie, nie dość dobrze wykonana rzecz, czy to szum? Byleco. Szum można redukować, po fakcie. Mając już pstryknięte zdjęcie. Trzecie oko jest maksymalnie odszumione. Coś ono traci. Trudno to wyrazić. Są artefakty, sztucznie wytworzone elementy, granice odcieni, które lepiej udają rzeczywistość niż szum. Każda operacja na oryginale psuje go. Zmniejsza zawartość prawdy. Tej istotnej, sygnału. Balans jest potrzebny. Należy odszumiać, po wyższych ISO, ale z umiarem.

Mój aparat ma w swoim móżdżku rozpoznawanie oczu. Nie używam jednak tego. W 10% z naturalnego oporu mózgu węglowego przed krzemowym (zauważmy, C i Si, oba 4 grupa układu okresowego, nie, nie, to zabawa, są różnice), w 90% z lenistwa. Ale, że ten mokry węglowy ma oczy wpisane... , że wie co to jest... Dlatego przy próbie wskazania pozytywów szumu wykonać trzeba pewien ukłon. Włożyć do szumu symetrię. I działa.

Tu jest programik, który powyższe generuje, jedną twarz na sekundę. Oczywiście nie każda to twarz. Szczerze mówiąc żadna. To prosty programik, każdy "piksel" to wynik rzutu monetą (random()>0.5). Nie on tworzy twarze. Nasz mózg naciąga interpretację. Lepiej w układzie liści zacienionego krzaka fałszywie rozpoznać twarz (i uciekać?) niż prawdziwej nie rozpoznać (i być złapanym). Na pewno jest opisany temat znaczenia losowości, przypadku w powstawaniu dzieła sztuki. Pejzażysta idący w plener wyszukuje, podobnie jak my możemy czekać na ciekawy układ w powyższym programiku. Ale nawet wykonując rutynowe zlecenie firmy portretowej, Artysta - generator losowości stawia kreski poczęte losowo i nagięte tylko do wizji. Taka teza.

Obraz po prawej trochę inaczej. Ale ten pejzaż! Spękania farby, to już czysty szum. Dlaczego ich nie usuwamy? Na pewno są algorytmy, co to robią. Z obrzydzeniem patrzylibyśmy na ich dzieło.

RYSZARD WINIARSKI - CHANCE IN GAME 7X7, 1999

Roman Opałka

tu jest losowość, czy jej nie ma?
Tu jest:
A tu? Gdzie jak gdzie, ale tu na pewno nie ma żadnej losowości (no może początek). 4377 4378 4379 4380 4381 4382 4383 4384 4385 4386 4387 4388 4389 4390 4391 4392 4393 4394 4395 4396 4397 4398 4399 4400 4401 4402 4403 4404 4405 4406 4407 4408 4409 4410 4411 4412 4413 4414 4415 4416 4417 4418 4419 4420 4421 4422 4423 4424 4425 4426 4427 4428 4429 4430 4431 4432 4433 4434 4435 4436 4437 4438 4439 4440 4441 4442 4443 4444 4445 4446 4447 4448 4449 4450 4451 4452 4453 4454 4455 4456 4457 4458 4459 4460 4461 4462 4463 4464 4465 4466 4467 4468 4469 4470 4471 4472 4473 4474 4475 4476 4477 4478 4479 4480 4481 4482 4483 4484 4485 4486 4487 4488 4489 4490 4491 4492 4493 4494 4495 4496 4497 4498 4499 4500 4501 4502 4503 4504 4505 4506 4507 4508 4509 4510 4511 4512 4513 4514 4515 4516 4517 4518 4519 4520 4521 4522 4523 4524 4525 4526 4527 4528 4529 4530 4531 4532 4533 4534 4535 4536 4537 4538 4539 4540 4541 4542 4543 4544 4545 4546 4547 4548 4549 4550 4551 4552 4553 4554 4555 4556 4557 4558 4559 4560 4561 4562 4563 4564 4565 4566 4567 4568 4569 4570 4571 4572 4573 4574 4575 4576 4577 4578 4579 4580 4581 4582 4583 4584 4585 4586 4587 4588 4589 4590 4591 4592 4593 4594 4595 4596 4597 4598 4599 4600 4601 4602 4603 4604 4605 4606 4607 4608 4609 4610 4611 4612 4613 4614 4615 4616 4617 4618 4619 4620 4621 4622 4623 4624 4625 4626 4627 4628 4629 4630 4631 4632 4633 4634 4635 4636 4637 4638 4639 4640 4641 4642 4643 4644 4645 4646 4647 4648 4649 4650 4651 4652 4653 4654 4655 4656 4657 4658 4659 4660 4661 4662 4663 4664 4665 4666 4667 4668 4669 4670 4671 4672 4673 4674 4675 4676 4677 4678 4679 4680 4681 4682 4683 4684 4685 4686 4687 4688 4689 4690 4691 4692 4693 4694 4695 4696 4697 4698 4699 4700 4701 4702 4703 4704 4705 4706 4707 4708 4709 4710 4711 4712 4713 4714 4715 4716 4717 4718 4719 4720 4721 4722 4723 4724 4725 4726 4727 4728 4729 4730 4731 4732 4733 4734 4735 4736 4737 4738 4739 4740 4741 4742 4743 4744 4745 4746 4747 4748 4749 4750 4751 4752 4753 4754 4755 4756 4757 4758 4759 4760 4761 4762 4763 4764 4765 4766 4767 4768 4769 4770 4771 4772 4773 4774 4775 4776 4777 4778 4779 4780 4781 4782 4783 4784 4785 4786 4787 4788 4789 4790 4791 4792 4793 4794 4795 4796 4797 4798 4799 4800 4801 4802 4803 4804 4805 4806 4807 4808 4809 4810 4811 4812 4813 4814 4815 4816 4817 4818 4819 4820 4821 4822 4823 4824 4825 4826 4827 4828 4829 4830 4831 4832 4833 4834 4835 4836 4837 4838 4839 4840 4841 4842 4843 4844 4845 4846 4847 4848 4849 4850 4851 4852 4853 4854 4855 4856 4857 4858 4859 4860 4861 4862 4863 4864 4865 4866 4867 4868 4869 4870 4871 4872 4873 4874 4875 4876 4877 4878 4879 4880 4881 4882 4883 4884 4885 4886 4887 4888 4889 4890 4891 4892 4893 4894 4895 4896 4897 4898 4899 4900 4901 4902 4903 4904 4905 4906 4907 4908 4909 4910 4911 4912 4913 4914 4915 4916 4917 4918 4919 4920 4921 4922 4923 4924 4925 4926 4927 4928 4929 4930 4931 4932 4933 4934 4935 4936 4937 4938 4939 4940 4941 4942 4943 4944 4945 4946 4947 4948 4949 4950 4951 4952 4953 4954 4955 4956 4957 4958 4959 4960 4961 4962 4963 4964 4965 4966 4967 4968 4969 4970 4971 4972 4973 4974 4975 4976 4977 4978 4979 4980 4981 4982 4983 4984 4985 4986 4987 4988 4989 4990 4991 4992 4993 4994 4995 4996 4997 4998 4999 5000 5001 5002 5003 5004 5005 5006 5007 5008 5009 5010 5011 5012 5013 5014 5015 5016 5017 5018 5019 5020 5021 5022 5023 5024 5025 5026 5027 5028 5029 5030 5031 5032 5033 5034 5035 5036 5037 5038 5039 5040 5041 5042 5043 5044 5045 5046 5047 5048 5049 5050 5051 5052 5053 5054 5055 5056 5057 5058 5059 5060 5061 5062 5063 5064 5065 5066 5067 5068 5069 5070 5071 5072 5073 5074 5075 5076 5077 5078 5079 5080 5081 5082 5083 5084 5085 5086 5087 5088 5089 5090 5091 5092 5093 5094 5095 5096 5097 5098 5099 5100 5101 5102 5103 5104 5105 5106 5107 5108 5109 5110 5111 5112 5113 5114 5115 5116 5117 5118 5119 5120 5121 5122 5123 5124 5125 5126 5127 5128 5129 5130 5131 5132 5133 5134 5135 5136 5137 5138 5139 5140 5141 5142 5143 5144 5145 5146 5147 5148 5149 5150 5151 5152 5153 5154 5155 5156 5157 5158 5159 5160 5161 5162 5163 5164 5165 5166 5167 5168 5169 5170 5171 5172 5173 5174 5175 5176 5177 5178 5179 5180 5181 5182 5183 5184 5185 5186 5187 5188 5189 5190 5191 5192 5193 5194 5195 5196 5197 5198 5199 5200 5201 5202 5203 5204 5205 5206 5207 5208 5209 5210 5211 5212 5213 5214 5215 5216 5217 5218 5219 5220 5221 5222 5223 5224 5225 5226 5227 5228 5229 5230 5231 5232 5233 5234 5235 5236 5237 5238 5239 5240 5241 5242 5243 5244 5245 5246 5247 5248 5249 5250 5251 5252 5253 5254 5255 5256 5257 5258 5259 5260 5261 5262 5263 5264 5265 5266 5267 5268 5269 5270 5271 5272 5273 5274 5275 5276 5277 5278 5279 5280 5281 5282 5283 5284 5285 5286 5287 5288 5289 5290 5291 5292 5293 5294 5295 5296 5297 5298 5299 5300 5301 5302 5303 5304 5305 5306 5307 5308 5309 5310 5311 5312 5313 5314 5315 5316 5317 5318 5319 5320 5321 5322 5323 5324 5325 5326 5327 5328 5329 5330 5331 5332 5333 5334 5335 5336 5337 5338 5339 5340 5341 5342 5343 5344 5345 5346 5347 5348 5349 5350 5351 5352 5353 5354 5355 5356 5357 5358 5359 5360 5361 5362 5363 5364 5365 5366 5367 5368 5369 5370 5371 5372 5373 5374 5375 5376 5377 5378 5379 5380 5381 5382 5383 5384 5385 5386 5387 5388 5389 5390 5391 5392 5393 5394 5395 5396 5397 5398 5399 5400 5401 5402 5403 5404 5405 5406 5407 5408 5409 5410 5411 5412 5413 5414 5415 5416 5417 5418 5419 5420 5421 5422 5423 5424 5425 5426 5427 5428 5429 5430 5431 5432 5433 5434 5435 5436 5437 5438 5439 5440 5441 5442 5443 5444 5445 5446 5447 5448 5449 5450 5451 5452 5453 5454 5455 5456 5457 5458 5459 5460 5461 5462 5463 5464 5465 5466 5467 5468 5469 5470 5471 5472 5473 5474 5475 5476 5477 5478 5479 5480 5481 5482 5483 5484 5485 5486 5487 5488 5489 5490 5491 5492 5493 5494 5495 5496 5497 5498 5499 5500 5501 5502 5503 5504 5505 5506 5507 5508 5509 5510 5511 5512 5513 5514 5515 5516 5517 5518 5519 5520 5521 5522 5523 5524 5525 5526 5527 5528 5529 5530 5531 5532 5533 5534 5535 5536 5537 5538 5539 5540 5541 5542 5543 5544 5545 5546 5547 5548 5549 5550 5551 5552 5553 5554 5555 5556 5557 5558 5559 5560 5561 5562 5563 5564 5565 5566 5567 5568 5569 5570 5571 5572 5573 5574 5575 5576 5577 5578 5579 5580 5581 5582 5583 5584 5585 5586 5587 5588 5589 5590 5591 5592 5593 5594 5595 5596 5597 5598 5599 5600 5601 5602 5603 5604 5605 5606 5607 5608 5609 5610 5611 5612 5613 5614 5615 5616 5617 5618 5619 5620 5621 5622 5623 5624 5625 5626 5627 5628 5629 5630 5631 5632 5633 5634 5635 5636 5637 5638 5639 5640 5641 5642 5643 5644 5645 5646 5647 5648 5649 5650 5651 5652 5653 5654 5655 5656 5657 5658 5659 5660 5661 5662 5663 5664 5665 5666 5667 5668 5669 5670 5671 5672 5673 5674 5675 5676 5677 5678 5679 5680 5681 5682 5683 5684 5685 5686 5687 5688 5689 5690 5691 5692 5693 5694 5695 5696 5697 5698 5699 5700 5701 5702 5703 5704 5705 5706 5707 5708 5709 5710 5711 5712 5713 5714 5715 5716 5717 5718 5719 5720 5721 5722 5723 5724 5725 5726 5727 5728 5729 5730 5731 5732 5733 5734 5735 5736 5737 5738 5739 5740 5741 5742 5743 5744 5745 5746 5747 5748 5749 5750 5751 5752 5753 5754 5755 5756 5757 5758 5759 5760 5761 5762 5763 5764 5765 5766 5767 5768 5769 5770 5771 5772 5773 5774 5775 5776 5777 5778 5779 5780 5781 5782 5783 5784 5785 5786 5787 5788 5789 5790 5791 5792 5793 5794 5795 5796 5797 5798 5799 5800 5801 5802 5803 5804 5805 5806 5807 5808 5809 5810 5811 5812 5813 5814 5815 5816 5817 5818 5819 5820 5821 5822 5823 5824 5825 5826 5827 5828 5829 5830 5831 5832 5833 5834 5835 5836 5837 5838 5839 5840 5841 5842 5843 5844 5845 5846 5847 5848 5849 5850 5851 5852 5853 5854 5855 5856 5857 5858 5859 5860 5861 5862 5863 5864 5865 5866 5867 5868 5869 5870 5871 5872 5873 5874 5875 5876 5877 5878 5879 5880 5881 5882 5883 5884 5885 5886 5887 5888 5889 5890 5891 5892 5893 5894 5895 5896 5897 5898 5899 5900 5901 5902 5903 5904 5905 5906 5907 5908 5909 5910 5911 5912 5913 5914 5915 5916 5917 5918 5919 5920 5921 5922 5923 5924 5925 5926 5927 5928 5929 5930 5931 5932 5933 5934 5935 5936 5937 5938 5939 5940 5941 5942 5943 5944 5945 5946 5947 5948 5949 5950 5951 5952 5953 5954 5955 5956 5957 5958 5959 5960 5961 5962 5963 5964 5965 5966 5967 5968 5969 5970 5971 5972 5973 5974 5975 5976 5977 5978 5979 5980 5981 5982 5983 5984 5985 5986 5987 5988 5989 5990 5991 5992 5993 5994 5995 5996 5997 5998 5999 6000 6001 6002 6003 6004 6005 6006 6007 6008 6009 6010 6011 6012 6013 6014 6015 6016 6017 6018 6019 6020 6021 6022 6023 6024 6025 6026 6027 6028 6029 6030 6031 6032 6033 6034 6035 6036 6037 6038 6039 6040 6041 6042 6043 6044 6045 6046 6047 6048 6049 6050 6051 6052 6053 6054 6055 6056 6057 6058 6059 6060 6061 6062 6063 6064 6065 6066 6067 6068 6069 6070 6071 6072 6073 6074 6075 6076 6077 6078 6079 6080 6081 6082 6083 6084 6085 6086 6087 6088 6089 6090 6091 6092 6093 6094 6095 6096 6097 6098 6099 6100 6101 6102 6103 6104 6105 6106 6107 6108 6109 6110 6111 6112 6113 6114 6115 6116 6117 6118 6119 6120 6121 6122 6123 6124 6125 6126 6127 6128 6129 6130 6131 6132 6133 6134 6135 6136 6137 6138 6139 6140 6141 6142 6143 6144 6145 6146 6147 6148 6149 6150 6151 6152 6153 6154 6155 6156 6157 6158 6159 6160 6161 6162 6163 6164 6165 6166 6167 6168 6169 6170 6171 6172 6173 6174 6175 6176 6177 6178 6179 6180 6181 6182 6183 6184 6185 6186 6187 6188 6189 6190 6191 6192 6193 6194 6195 6196 6197 6198 6199 6200 6201 6202 6203 6204 6205 6206 6207 6208 6209 6210 6211 6212 6213 6214 6215 6216 6217 6218 6219 6220 6221 6222 6223 6224 6225 6226 6227 6228 6229 6230 6231 6232 6233 6234 6235 6236 6237 6238 6239 6240 6241 6242 6243 6244 6245 6246 6247 6248 6249 6250 6251 6252 6253 6254 6255 6256 6257 6258 6259 6260 6261 6262 6263 6264 6265 6266 6267 6268 6269 6270 6271 6272 6273 6274 6275 6276 6277 6278 6279 6280 6281 6282 6283 6284 6285 6286 6287 6288 6289 6290 6291 6292 6293 6294 6295 6296 6297 6298 6299 6300 6301 6302 6303 6304 6305 6306 6307 6308 6309 6310 6311 6312 6313 6314 6315 6316 6317 6318 6319 6320 6321 6322 6323 6324 6325 6326 6327 6328 6329 6330 6331 6332 6333 6334 6335 6336 6337 6338 6339 6340 6341 6342 6343 6344 6345 6346 6347 6348 6349 6350 6351 6352 6353 6354 6355 6356 6357 6358 6359 6360 6361 6362 6363 6364 6365 6366 6367 6368 6369 6370 6371 6372 6373 6374 6375 6376 6377 6378 6379 6380 6381 6382 6383 6384 6385 6386 6387 6388 6389 6390 6391 6392 6393 6394 6395 6396 6397 6398 6399 6400 6401 6402 6403 6404 6405 6406 6407 6408 6409 6410 6411 6412 6413 6414 6415 6416 6417 6418 6419 6420 6421 6422 6423 6424 6425 6426 6427 6428 6429 6430 6431 6432 6433 6434 6435 6436 6437 6438 6439 6440 6441 6442 6443 6444 6445 6446 6447 6448 6449 6450 6451 6452 6453 6454 6455 6456 6457 6458 6459 6460 6461 6462 6463 6464 6465 6466 6467 6468 6469 6470 6471 6472 6473 6474 6475 6476 6477 6478 6479 6480 6481 6482 6483 6484 6485 6486 6487 6488 6489 6490 6491 6492 6493 6494 6495 6496 6497 6498 6499 6500 6501 6502 6503 6504 6505 6506 6507 6508 6509 6510 6511 6512 6513 6514 6515 6516 6517 6518 6519 6520 6521 6522 6523 6524 6525 6526 6527 6528 6529 6530 6531 6532 6533 6534 6535 6536 6537 6538 6539 6540 6541 6542 6543 6544 6545 6546 6547 6548 6549 6550 6551 6552 6553 6554 6555 6556 6557 6558 6559 6560 6561 6562 6563 6564 6565 6566 6567 6568 6569 6570 6571 6572 6573 6574 6575 6576 6577 6578 6579 6580 6581 6582 6583 6584 6585 6586 6587 6588 6589 6590 6591 6592 6593 6594 6595 6596 6597 6598 6599 6600 6601 6602 6603 6604 6605 6606 6607 6608 6609 6610 6611 6612 6613 6614 6615 6616 6617 6618 6619 6620 6621 6622 6623 6624 6625 6626 6627 6628 6629 6630 6631 6632 6633 6634 6635 6636 6637 6638 6639 6640 6641 6642 6643 6644 6645 6646 6647 6648 6649 6650 6651 6652 6653 6654 6655 6656 6657 6658 6659 6660 6661 6662 6663 6664 6665 6666 6667 6668 6669 6670 6671 6672 6673 6674 6675 6676 6677 6678 6679 6680 6681 6682 6683 6684 6685 6686 6687 6688 6689 6690 6691 6692 6693 6694 6695 6696 6697 6698 6699 6700 6701 6702 6703 6704 6705 6706 6707 6708 6709 6710 6711 6712 6713 6714 6715 6716 6717 6718 6719 6720 6721 6722 6723 6724 6725 6726 6727 6728 6729 6730 6731 6732 6733 6734 6735 6736 6737 6738 6739 6740 6741 6742 6743 6744 6745 6746 6747 6748 6749 6750 6751 6752 6753 6754 6755 6756 6757 6758 6759 6760 6761 6762 6763 6764 6765 6766 6767 6768 6769 6770 6771 6772 6773 6774 6775 6776 6777 6778 6779 6780 6781 6782 6783 6784 6785 6786 6787 6788 6789 6790 6791 6792 6793 6794 6795 6796 6797 6798 6799 6800 6801 6802 6803 6804 6805 6806 6807 6808 6809 6810 6811 6812 6813 6814 6815 6816 6817 6818 6819 6820 6821 6822 6823 6824 6825 6826 6827 6828 6829 6830 6831 6832 6833 6834 6835 6836 6837 6838 6839 6840 6841 6842 6843 6844 6845 6846 6847 6848 6849 6850 6851 6852 6853 6854 6855 6856 6857 6858 6859 6860 6861 6862 6863 6864 6865 6866 6867 6868 6869 6870 6871 6872 6873 6874 6875 6876 6877 6878 6879 6880 6881 6882 6883 6884 6885 6886 6887 6888 6889 6890 6891 6892 6893 6894 6895 6896 6897 6898 6899 6900 6901 6902 6903 6904 6905 6906 6907 6908 6909 6910 6911 6912 6913 6914 6915 6916 6917 6918 6919 6920 6921 6922 6923 6924 6925 6926 6927 6928 6929 6930 6931 6932 6933 6934 6935 6936 6937 6938 6939 6940 6941 6942 6943 6944 6945 6946 6947 6948 6949 6950 6951 6952 6953 6954 6955 6956 6957 6958 6959 6960 6961 6962 6963 6964 6965 6966 6967 6968 6969 6970 6971 6972 6973 6974 6975 6976 6977 6978 6979 6980 6981 6982 6983 6984 6985 6986 6987 6988 6989 6990 6991 6992 6993 6994 6995 6996 6997 6998 6999 7000 7001 7002 7003 7004 7005 7006 7007 7008 7009 7010 7011 7012 7013 7014 7015 7016 7017 7018 7019 7020 7021 7022 7023 7024 7025 7026 7027 7028 7029 7030 7031 7032 7033 7034 7035 7036 7037 7038 7039 7040 7041 7042 7043 7044 7045 7046 7047 7048 7049 7050 7051 7052 7053 7054 7055 7056 7057 7058 7059 7060 7061 7062 7063 7064 7065 7066 7067 7068 7069 7070 7071 7072 7073 7074 7075 7076 7077 7078 7079 7080 7081 7082 7083 7084 7085 7086 7087 7088 7089 7090 7091 7092 7093 7094 7095 7096 7097 7098 7099 7100 7101 7102 7103 7104 7105 7106 7107 7108 7109 7110 7111 7112 7113 7114 7115 7116 7117 7118 7119 7120 7121 7122 7123 7124 7125 7126 7127 7128 7129 7130 7131 7132 7133 7134 7135 7136 7137 7138 7139 7140 7141 7142 7143 7144 7145 7146 7147 7148 7149 7150 7151 7152 7153 7154 7155 7156 7157 7158 7159 7160 7161 7162 7163 7164 7165 7166 7167 7168 7169 7170 7171 7172 7173 7174 7175 7176 7177 7178 7179 7180 7181 7182 7183 7184 7185 7186 7187 7188 7189 7190 7191 7192 7193 7194 7195 7196 7197 7198 7199 7200 7201 7202 7203 7204 7205 7206 7207 7208 7209 7210 7211 7212 7213 7214 7215 7216 7217 7218 7219 7220 7221 7222 7223 7224 7225 7226 7227 7228 7229 7230 7231 7232 7233 7234 7235 7236 7237 7238 7239 7240 7241 7242 7243 7244 7245 7246 7247 7248 7249 7250 7251 7252 7253 7254 7255 7256 7257 7258 7259 7260 7261 7262 7263 7264 7265 7266 7267 7268 7269 7270 7271 7272 7273 7274 7275 7276 7277 7278 7279 7280 7281 7282 7283 7284 7285 7286 7287 7288 7289 7290 7291 7292 7293 7294 7295 7296 7297 7298 7299 7300 7301 7302 7303 7304 7305 7306 7307 7308 7309 7310 7311 7312 7313 7314 7315 7316 7317 7318 7319 7320 7321 7322 7323 7324 7325 7326 7327 7328 7329 7330 7331 7332 7333 7334 7335 7336 7337 7338 7339 7340 7341 7342 7343 7344 7345 7346 7347 7348 7349 7350 7351 7352 7353 7354 7355 7356 7357 7358 7359 7360 7361 7362 7363 7364 7365 7366 7367 7368 7369 7370 7371 7372 7373 7374 7375 7376 7377 7378 7379 7380 7381 7382 7383 7384 7385 7386 7387 7388 7389 7390 7391 7392 7393 7394 7395 7396 7397 7398 7399 7400 7401 7402 7403 7404 7405 7406 7407 7408 7409 7410 7411 7412 7413 7414 7415 7416 7417 7418 7419 7420 7421 7422 7423 7424 7425 7426 7427 7428 7429 7430 7431 7432 7433 7434 7435 7436 7437 7438 7439 7440 7441 7442 7443 7444 7445 7446 7447 7448 7449 7450 7451 7452 7453 7454 7455 7456 7457 7458 7459 7460 7461 7462 7463 7464 7465 7466 7467 7468 7469 7470 7471 7472 7473 7474 7475 7476 7477 7478 7479 7480 7481 7482 7483 7484 7485 7486 7487 7488 7489 7490 7491 7492 7493 7494 7495 7496 7497 7498 7499 7500 7501 7502 7503 7504 7505 7506 7507 7508 7509 7510 7511 7512 7513 7514 7515 7516 7517 7518 7519 7520 7521 7522 7523 7524 7525 7526 7527 7528 7529 7530 7531 7532 7533 7534 7535 7536 7537 7538 7539 7540 7541 7542 7543 7544 7545 7546 7547 7548 7549 7550 7551 7552 7553 7554 7555 7556 7557 7558 7559 7560 7561 7562 7563 7564 7565 7566 7567 7568 7569 7570 7571 7572 7573 7574 7575 7576 7577 7578 7579 7580 7581 7582 7583 7584 7585 7586 7587 7588 7589 7590 7591 7592 7593 7594 7595 7596 7597 7598 7599 7600 7601 7602 7603 7604 7605 7606 7607 7608 7609 7610 7611 7612 7613 7614 7615 7616 7617 7618 7619 7620 7621 7622 7623 7624 7625 7626 7627 7628 7629 7630 7631 7632 7633 7634 7635 7636 7637 7638 7639 7640 7641 7642 7643 7644 7645 7646 7647 7648 7649 7650 7651 7652 7653 7654 7655 7656 7657 7658 7659 7660 7661 7662 7663 7664 7665 7666 7667 7668 7669 7670 7671 7672 7673 7674 7675 7676 7677 7678 7679 7680 7681 7682 7683 7684 7685 7686 7687 7688 7689 7690 7691 7692 7693 7694 7695 7696 7697 7698 7699 7700 7701 7702 7703 7704 7705 7706 7707 7708 7709 7710 7711 7712 7713 7714 7715 7716 7717 7718 7719 7720 7721 7722 7723 7724 7725 7726 7727 7728 7729 7730 7731 7732 7733 7734 7735 7736 7737 7738 7739 7740 7741 7742 7743 7744 7745 7746 7747 7748 7749 7750 7751 7752 7753 7754 7755 7756 7757 7758 7759 7760 7761 7762 7763 7764 7765 7766 7767 7768 7769 7770 7771 7772 7773 7774 7775 7776 7777 7778 7779 7780 7781 7782 7783 7784 7785 7786 7787 7788 7789 7790 7791 7792 7793 7794 7795 7796 7797 7798 7799 7800 7801 7802 7803 7804 7805 7806 7807 7808 7809 7810 7811 7812 7813 7814 7815 7816 7817 7818 7819 7820 7821 7822 7823 7824 7825 7826 7827 7828 7829 7830 7831 7832 7833 7834 7835 7836 7837 7838 7839 7840 7841 7842 7843 7844 7845 7846 7847 7848 7849 7850 7851 7852 7853 7854 7855 7856 7857 7858 7859 7860 7861 7862 7863 7864 7865 7866 7867 7868 7869 7870 7871 7872 7873 7874 7875 7876 7877 7878 7879 7880 7881 7882 7883 7884 7885 7886 7887 7888 7889 7890 7891 7892 7893 7894 7895 7896 7897 7898 7899 7900 7901 7902 7903 7904 7905 7906 7907 7908 7909 7910 7911 7912 7913 7914 7915 7916 7917 7918 7919 7920 7921 7922 7923 7924 7925 7926 7927 7928 7929 7930 7931 7932 7933 7934 7935 7936 7937 7938 7939 7940 7941 7942 7943 7944 7945 7946 7947 7948 7949 7950 7951 7952 7953 7954 7955 7956 7957 7958 7959 7960 7961 7962 7963 7964 7965 7966 7967 7968 7969 7970 7971 7972 7973 7974 7975 7976 7977 7978 7979 7980 7981 7982 7983 7984 7985 7986 7987 7988 7989 7990 7991 7992 7993 7994 7995 7996 7997 7998 7999 8000 8001 8002 8003 8004 8005 8006 8007 8008 8009 8010 8011 8012 8013 8014 8015 8016 8017 8018 8019 8020 8021 8022 8023 8024 8025 8026 8027 8028 8029 8030 8031 8032 8033 8034 8035 8036 8037 8038 8039 8040 8041 8042 8043 8044 8045 8046 8047 8048 8049 8050 8051 8052 8053 8054 8055 8056 8057 8058 8059 8060 8061 8062 8063 8064 8065 8066 8067 8068 8069 8070 8071 8072 8073 8074 8075 8076 8077 8078 8079 8080 8081 8082 8083 8084 8085 8086 8087 8088 8089 8090 8091 8092 8093 8094 8095 8096 8097 8098 8099 8100 8101 8102 8103 8104 8105 8106 8107 8108 8109 8110 8111 8112 8113 8114 8115 8116 8117 8118 8119 8120 8121 8122 8123 8124 8125 8126 8127 8128 8129 8130 8131 8132 8133 8134 8135 8136 8137 8138 8139 8140 8141 8142 8143 8144 8145 8146 8147 8148 8149 8150 8151 8152 8153 8154 8155 8156 8157 8158 8159 8160 8161 8162 8163 8164 8165 8166 8167 8168 8169 8170 8171 8172 8173 8174 8175 8176 8177 8178 8179 8180 8181 8182 8183 8184 8185 8186 8187 8188 8189 8190 8191 8192 8193 8194 8195 8196 8197 8198 8199 8200 8201 8202 8203 8204 8205 8206 8207 8208 8209 8210 8211 8212 8213 8214 8215 8216 8217 8218 8219 8220 8221 8222 8223 8224 8225 8226 8227 8228 8229 8230 8231 8232 8233 8234 8235 8236 8237 8238 8239 8240 8241 8242 8243 8244 8245 8246 8247 8248 8249 8250 8251 8252 8253 8254 8255 8256 8257 8258 8259 8260 8261 8262 8263 8264 8265 8266 8267 8268 8269 8270 8271 8272 8273 8274 8275 8276 8277 8278 8279 8280 8281 8282 8283 8284 8285 8286 8287 8288 8289 8290 8291 8292 8293 8294 8295 8296 8297 8298 8299 8300 8301 8302 8303 8304 8305 8306 8307 8308 8309 8310 8311 8312 8313 8314 8315 8316 8317 8318 8319 8320 8321 8322 8323 8324 8325 8326 8327 8328 8329 8330 8331 8332 8333 8334 8335 8336 8337 8338 8339 8340 8341 8342 8343 8344 8345 8346 8347 8348

A tu jest losowość? Nawet początek nie jest losowy.

2 3 5 7 11 13 17 19 23 29 31 37 41 43 47 53 59 61 67 71 73 79 83 89 97 101 103 107 109 113 127 131 137 139 149 151 157 163 167 173 179 181 191 193 197 199 211 223 227 229 233 239 241 251 257 263 269 271 277 281 283 293 307 311 313 317 331 337 347 349 353 359 367 373 379 383 389 397 401 409 419 421 431 433 439 443 449 457 461 463 467 479 487 491 499 503 509 521 523 541 547 557 563 569 571 577 587 593 599 601 607 613 617 619 631 641 643 647 653 659 661 673 677 683 691 701 709 719 727 733 739 743 751 757 761 769 773 787 797 809 811 821 823 827 829 839 853 857 859 863 877 881 883 887 907 911 919 929 937 941 947 953 967 971 977 983 991 997 1009 1013 1019 1021 1031 1033 1039 1049 1051 1061 1063 1069 1087 1091 1093 1097 1103 1109 1117 1123 1129 1151 1153 1163 1171 1181 1187 1193 1201 1213 1217 1223 1229 1231 1237 1249 1259 1277 1279 1283 1289 1291 1297 1301 1303 1307 1319 1321 1327 1361 1367 1373 1381 1399 1409 1423 1427 1429 1433 1439 1447 1451 1453 1459 1471 1481 1483 1487 1489 1493 1499 1511 1523 1531 1543 1549 1553 1559 1567 1571 1579 1583 1597 1601 1607 1609 1613 1619 1621 1627 1637 1657 1663 1667 1669 1693 1697 1699 1709 1721 1723 1733 1741 1747 1753 1759 1777 1783 1787 1789 1801 1811 1823 1831 1847 1861 1867 1871 1873 1877 1879 1889 1901 1907 1913 1931 1933 1949 1951 1973 1979 1987 1993 1997 1999 2003 ...

Już ponad 150 lat węglowe (wspomagane krzemowymi) pracują nad udowodnieniem hipotezy Riemanna, która, jeżeli jest prawdziwa, to jakiś porządek jest. Ale jak nie jest...

 

 

Powrót na górę Strony ↑     Home, adamwalanus.pl