2014-2019


Marek Karwala

20. urodziny

TEATR M.I.S.T.

ANTYGONA

Recenzje

FUNDACJA

KALENDARIUM

Wikipedia: Skład zespołu Stanisław Michno – dyrektor, adaptator, aktor i reżyser Anna Dzierża, Wojciech Michno, Jadwiga Dworak, Sylwia Garbowicz, Agnieszka Habel, Agnieszka Wielgosz, Ewelina Zaręba, Gabrial Abratowicz, Wojciech Bańbuła, Włodzimierz Brodecki, Paweł Kalina, Karol Krawczyk, Robert Trybus, Marek Wolny, Lea Pradziński, Tomasz Poniży, Ola Barczyk, Zinajda Zagner, Anna Jędrzejczyk Filip Jurkowski, Norbert Burkowski, Magdalena Furmanek oraz gościnnie Małgorzata Czerwińska (scenograf) i Krzysztof Miklaszewski (konsultacje literackie, reżyseria, aktor) źródło


Stanisław Michno - Życiorys artystyczny

Data i miejsce urodzenia: 10 styczeń 1936 r. Kowel woj. Wołyńskie

Nazwa i rok ukończenia szkoły artystycznej: Państwowe Studio Dramatyczne przy Teatrze Śląskim w Katowicach w roku 1957. Dyplom : przedstawienie Nadzieja Heijermansa postać Yorka w reż. Józef Wyszomirski i Alojzy Nowak

Członek ZASPu od roku od 1957 Członek ZAIKSu od 2001

Przebieg działalności zawodowej

1957-1964 aktor w teatrach Grudziądza, Olsztyna i Tarnowa.

1964 Teatr Ludowy w Krakowie u Jozefa Szajny, a po jego odejściu u Ireny Babel, a następnie u Waldemara Krygiera. W 1975 zaproszony przez dyr. Alojzego Nowaka na gościnne występy do Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. W okresie 1978-1981 r. gra w Teatrze Bagatela za dyrekcji Jana Guntera.

Od 1981-1986 na zaproszenie Polsko – Amerykańskiej Fundacji Kultury przebywa w USA, gdzie w Chicago współtworzy Teatr Polski. Tam też występuje w słynnym na owe czasy kabarecie „Żelazna Kurtyna” z nieodżałowanym Jackiem Kaczmarskim. Po powrocie do Krakowa w 1986r. przyjmuje go do zespołu Cricot 2 Tadeusz Kantor. Po Jego Śmierci w 1990 r. wchodzi w skład zespołu Aktorów Cricot 2, któremu przewodzi Andrzej Wełmiński.

W 1994 roku zakłada własny Teatr MIST.

W 2002 r. zostaje założona Fundacja Międzyludzkie Inspiracje Sztuką Teatralną – Teatr MIST.

Najważniejsze role teatralne: Z ponad 100 ról w różnych teatrach warto wymienić Toma w Szklanej Menażerii T. Williama w reż. Andrzeja Witkowskiego, rolę Cedry Popiołach Żeromskiego również w rez. A. Witkowskiego. Vladimira w Czekając Na Godota Becketa i Bohatera w Kartotece – obie w reż. Mariana Sienkiewicza, Reporter w Lalku Herberta, Parolles we Wszystko dobre, co się dobrze kończy Szekspira w reż. J. Jarockiego, Burgel w Zamku Kafki w reż. J. Szajny, Lewinson w Klęsce Fadiejewa w reż. Waldemara Krygiera, AA w Emigrantach Mrożka w reż. Alojzego Nowaka, Kreon w Antygonie w reż. S. Michno. I wreszcie plejada ról we własnym teatrze- Gimpel wg. Singera, Szraga w Aż do śmierci Amosa Oza w reż. Krzysztofa Miklaszewskiego, Mówca i Pedel w ostatnich sztukach T. Kantora.
Role z ostatnich lat:
Jan XXIII – monodram 2013
Aktor według Tadeusza Kantora – monodram 2013
Terezjasz w Antygonie 2014
Pan Pierwszy w Ten fantastyczny burdel Ionesco 2011
Dyrektor teatru w sztuce Romantycy z Solvayu 2015
Konferansjer w sztuce Wowro 2012
Pan Jourdin w sztuce Moliera Lekarz mimo woli
Boguś w sztuce Hrabala Love story 2005, 2010
Szwejk – Oficer w Dzielnym Wojaku Szwejku
Chochlik w Balladynie 2009

Udział w festiwalach krajowych: Wrocław- Festiwal Teatrów Jednego Aktora, Szczecin – Festiwal Teatrów Małych Form, Krakowskie Reminiscencje Teatralne, Festiwal Kultury Żydowskiej, Warszawskie Spotkania Teatralne, Lublin- Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne i inne.

Udział w festiwalach zagranicznych: Z Teatrem MIST – Edynburg (dwukrotnie)
Z Teatrem Cricot 2, Mediolan, Paryż , Rzym, Berlin, Monachium, Nowy Jork i inne.
Z Teatrem Aktorzy Cricot 2 – Madryt, Berlin, Tuluza, Salerno, San Paulo.

Turnee zagraniczne: Z Teatrem MIST – Nowy Jork, San Francisco, Los Angeles.

Nagrody i wyróżnienia: Nagroda za reżyserie „Antygony” Sofoklesa, Przegląd Teatrów Polski Południowej 2000 r. Wadowice. II nagroda zespołowa dla „Antygony”, wyróżnienie za reżyserię „Wowry” na Festiwalu Teatru Młodych w Krakowie w r. 2001, Grand Prix i Drewniana Maska n a Przeglądzie Teatrów Polski Południowej za „Wowrę” 2001, „Srebrny Chochoł” za spektakl „Jest teatr! Nasz!” (Festiwal Teatrów Młodzieżowych Kraków 2001, II nagroda na Festiwalu Międzynarodowym „Odeon” Andrychów za spektakl „Jest teatr! Nasz!” 2003 r. Medal „Ośmiu wspaniałych” za całokształt.
Medal Honoris Gratia 2012

Założenia artystyczne teatru MIST:
Obiektem zainteresowania realizatorów przedstawień winien być człowiek – w jego wielkości i małości, śmieszny i tragiczny. Dlatego unikać będziemy wyrafinowanych inscenizacji , które ten obraz mogą zniekształcić. Będziemy z uporem dążyć do doskonalenia warsztatu aktorskiego, aby ukazać prawdziwe oblicze iluzorycznej teatralnej rzeczywistości w zderzeniu z człowieczą duchowością.

Zespół aktorski stanowią aktorzy zawodowi i wybitnie uzdolnieni amatorzy wyłonieni na podstawie castingów. Również studenci krakowskich uczelni.


Powrót na górę Strony ↑
Powrót do Strony MIST
Home, adamwalanus.pl