Przebłysk, Wernisaż Tarnowskie Góry Zdjęcia Dom Kultury Kolejarz Gwarki 2017 Home

Wernisaż wystawy "Przebłysk"
- Gwarki 2017 uważam za otwarte - powiedział burmistrz miasta Arkadiusz Czech podczas wernisażu wystawy "Przebłysk. Retrospektywa warsztatów fotograficznych - Dom Kultury Kolejarz / Tarnogórskie Centrum Kultury". 6 września br. już po raz czwarty spotkaliśmy się w kościele ewangelickim Zbawiciela na otwarciu wystawy w ramach projektu „Art.eria.tg”. To cykl wystaw, które są integralną częścią obchodów Dnia Miasta Tarnowskie Góry. Założeniem przedsięwzięcia jest stworzenie szlaku sztuki, tzw. arterii wystawienniczej. W tym roku ekspozycja skupia się na medium fotograficznym. Na wystawie możemy zobaczyć fotograficzne realizacje, które powstały podczas naszych zajęć w Domu Kultury Kolejarz, jak i w Tarnogórskim Centrum Kultury. Wystawa jest doskonałą okazją do pokazania prac mistrzów i uczniów, ponownego spotkania oraz wspomnień. Swoje prace prezentują: Bartek Barczyk, Sławomir Jodłowski, Jozef Dominik Szymura, Stanisław Tarasek, Adam Walanus, Bartłomiej Zylla oraz Edward Wyżgoł. „Przebłysk. Retrospektywa warsztatów fotograficznych – Dom Kultury Kolejarz / Tarnogórskie Centrum Kultury” to również zapis tarnogórskiej historii wypełnionej fotografią. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat zorganizowaliśmy wiele wystaw, warsztatów, wykładów. W szeregach kół fotograficznych przewinęły się setki osób – w różnym wieku i na różnym poziomie umiejętności. Wielu z nich obecnie zajmuje się fotografią zawodowo, trwale zaznaczając swoją obecność w świecie sztuki. Jakiekolwiek były dalsze losy uczestników, jedno jest pewne: były to grupy zrzeszone wspólną, kreatywną pasją. Istotną rolę odgrywali też prowadzący, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz rozwijali poczucie estetyki wśród swoich słuchaczy.

PRZEBŁYSK. RETROSPEKTYWA WARSZTATÓW FOTOGRAFICZNYCH - DOM KULTURY KOLEJARZ / TARNOGÓRSKIE CENTRUM KULTURY

Miejsce: Kościół Zbawiciela, ul. Rynek 12

Ekspozycja zostanie zorganizowana w ramach wydarzenia „Art.eria.tg”. To cykl wystaw, które są integralną częścią obchodów Dnia Miasta Tarnowskie Góry.

Założeniem przedsięwzięcia jest stworzenie szlaku sztuki, tzw. arterii wystawienniczej. Główną ekspozycją tradycyjnie będziemy podziwiać w kościele Zbawiciela na rynku, a towarzyszyć jej będą wybrane punkty w przestrzeni miejskiej. Każdego dnia wernisaż, każdego dnia nowe doświadczenia wizualne oraz możliwość poznania ciekawych artystycznych miejsc na mapie naszego miasta.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia „Art.eria.tg” jest Marta Burian – specjalista ds. artystycznych, kierownik działu artystycznego w Tarnogórskim Centrum Kultury. Absolwentka Wydziału Artystycznego w zakresie projektowania graficznego i grafiki warsztatowej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz studiów kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki w zakresie sztuki współczesnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2008 roku jest kuratorem Galerii Sztuki Współczesnej Przytyk w Tarnogórskim Centrum Kultury. Pomysłodawca warsztatów ekologicznych „Eko Kraina” oraz zajęć artystycznych odbywających się w ramach Punktu Sztuki. Od wielu lat autorka projektu graficznego plakatu gwarkowskiego.

W tym roku ekspozycja skupia się na medium fotograficznym. Na wystawie zobaczymy fotograficzne realizacje, które powstały podczas naszych zajęć przed laty, jak i obecnie. Wystawa będzie zatem okazją do pokazania prac mistrzów i uczniów, ponownego spotkania oraz wspomnień. Na wystawie zobaczymy prace Bartka Barczyka, Sławomira Jodłowskiego, Józefa Szymury, Stanisława Taraska, Adama Walanusa, Edwarda Wyżgoła i Bartka Zylli.

„Przebłysk. Retrospektywa warsztatów fotograficznych – Dom Kultury Kolejarz / Tarnogórskie Centrum Kultury” to również zapis tarnogórskiej historii wypełnionej fotografią. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat zorganizowaliśmy wiele wystaw, warsztatów, wykładów. W szeregach kół fotograficznych przewinęły się setki osób – w różnym wieku i na różnym poziomie umiejętności. Wielu z nich obecnie zajmuje się fotografią zawodowo, trwale zaznaczając swoją obecność w świecie sztuki. Jakiekolwiek były dalsze losy uczestników, jedno jest pewne: były to grupy zrzeszone wspólną, kreatywną pasją. Istotną rolę odgrywali też prowadzący, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz rozwijali poczucie estetyki wśród swoich słuchaczy.

Zwiedzanie wystawy: 7-10.09.2017, godz. 11.00-18.00. W pozostałych terminach prosimy o kontakt z parafią (tel. 609-800-827, e-mail: parafia.zbawiciela@gmail.com).